Blog o wszystkim inaczej

Wpisy

 • czwartek, 15 listopada 2018
  • Wygodne zakupy tu i teraz..wszędzie - twój kantor internetowy!

   W sieci robię zakupy od wielu lat, ale dopiero w tym roku odważyłam się skorzystać z oferty jednego ze sklepów zagranicznych. Teraz jestem już właściwie stałą klientką – sami pewnie wiecie, że to, co sprzedają nam w Polsce jest znacznie gorszej jakości, niż to co można kupić za granicą, zwłaszcza jeśli chodzi o kosmetyki i chemię domową. Naprawdę nie ma sensu przepłacać tutaj, jak lepsze produkty są właściwie na wyciągnięcie ręki, a cenowo nie różnią się wiele od tych, które można dostać w naszych drogeriach. Poza tym teraz można bez problemu wymienić nasze złotówki na euro czy inną walutę, dlatego warto skorzystać z takiej możliwości.

   rkantor_zwyczajnyinaczej_4

   Jeśli o mnie chodzi, to pieniądze zawsze wymieniam właśnie w tym kantorze internetowym. Przede wszystkim skusiło mnie to, że portfel można otworzyć szybko i za darmo – gdzie indziej zwykle pobierają za to opłatę. Kasę mogę wpłacać zarówno przelewem, jak i w oddziale, jak mi wygodniej. Najważniejsze jest jednak to, że na bieżąco można sobie sprawdzić kurs euro – jak w danej chwili nie bardzo mi odpowiada, to czekam aż będzie korzystniejsza cena i wtedy robię przelew. No i nie muszę szukać na innych stronach, jakie są ceny walut, bo tutaj zawsze są najświeższe informacje. Fajna jest też możliwość wymiany z odroczoną płatnością – czasem z tej opcji korzystam, jeśli akurat trochę za bardzo zaszalałam na zakupach.

   rkantor_zwyczajnyinaczej_2

   Trudno znaleźć lepszy kantor internetowy, zwłaszcza że tutaj można zdobyć punkty, dzięki którym spread jest niższy – to idealne rozwiązanie dla osób, które często robią zakupy w zagranicznych sklepach, czyli dla mnie. Wszystkie operacje potwierdzam kodem sms – czasem korzystam też z natychmiastowych przelewów na e-mail. To bardzo wygodne rozwiązanie, zwłaszcza że działa też w weekendy i święta, a do tego przez całą dobę. Jeśli chodzi o przelewy zagraniczne, to czas oczekiwania na wpłynięcie środków wynosi nie więcej niż godzina i to bez względu na kwotę transakcji. Dla mnie to idealne rozwiązanie, bo w ten sam dzień mam opłacone zamówienie i sklep może je szybciej wysłać. Także jak chcecie robić zakupy na całym świecie, to warto wybrać właśnie ten kantor.

   rkantor_zwyczajnyinaczej_3

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   zwyczajnyinaczej
   Czas publikacji:
   czwartek, 15 listopada 2018 10:01
 • wtorek, 30 października 2018
  • Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć – zrób kolonoskopię

    W ramach projektu „Profilaktyka raka jelita grubego szansą na wydłużenie aktywności zawodowej mieszkańców województwa pomorskiego" mieszkańcy województwa pomorskiego mają możliwość wykonania bezpłatnego badania kolonoskopowego.
   Z badań w ramach projektu skorzystać mogą zarówno kobiety, jak i mężczyźni aktywni zawodowo w wieku 50-65 lat, którzy nie mają objawów raka jelita grubego, osoby w przedziale 40-50 lat bez objawów raka jelita grubego, ale które miały w rodzinie krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z rakiem jelita grubego  oraz osoby powyżej dwudziestego roku życia pochodzące z rodziny z zespołem Lyncha. Do badań nie są kwalifikowane osoby, które miały wykonaną bezpłatną kolonoskopię w ciągu ostatnich 10 lat.

   kreacja_na_bloga_z_ramk_kolo_30.07.2018
   Badania można wykonać w Gdańsku w Szpitalu św. Wojciecha przy ul. Jana Pawła II 50 i Szpitalu
   im. M. Kopernika przy ulicy Nowe Ogrody 1-6, a także w Nowej Wsi Rzecznej (k. Starogardu Gdańskiego) w Przychodni Medpharma przy ul. Leśnej 1a oraz w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie przy ulicy Piechowskiego 36.
   Pacjent ma możliwość wyboru placówki, która znajduje się najbliżej jego miejsca zamieszkania, co zdecydowanie ułatwi mu skorzystanie z badania.
   Aby umówić się na bezpłatne badanie, należy wypełnić formularz na stronie  https://kolonoskopia.copernicus.gda.pl/umow-badanie/ lub zadzwonić na infolinię pod numer
   58 727 01 30.
   Przed każdym badaniem kolonoskopowym niezbędne jest spotkanie informacyjno-edukacyjne, podczas którego edukator wyjaśni, na czym będzie polegało badanie i jak się do niego przygotować.
   Pacjent wypełni ankietę, otrzyma środek przeczyszczający i zostanie ustalony termin badania.
   Lista placówek, które oferują spotkanie informacyjno-edukacyjne, znajduje się na stronie https://kolonoskopia.copernicus.gda.pl/ w zakładce „poradnik”.
   Dlaczego warto zrobić kolonoskopię? Przede wszystkim dlatego, że może uratować życie! Badanie trwa tylko od 15 do 30 minut i pozwala zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego nawet o 60-90%.
   Rak jelita grubego jest drugim najczęściej występującym nowotworem złośliwym w Polsce i każdego roku rozpoznaje się ponad 14 tys. nowych zachorowań. Rozwija się on bezobjawowo z łagodnych zmian w obrębie śluzówki jelita, tak zwanych polipów. Rozwój od polipa do raka  trwa najczęściej od 7 do 12 lat, dlatego tak ważna jest profilaktyka.
   Aby badanie przebiegło prawidłowo, obraz był czytelny i miarodajny, ważne jest właściwe przygotowanie się do niego. Warto zadbać przede wszystkim o dietę i zastosować się do poniższych zaleceń:
   3 dni przed badaniem należy zrezygnować z pieczywa z ziarnami, owoców pestkowych (np. winogron, kiwi, truskawek) oraz nasion siemienia lnianego, maku i sezamu (pestki i nasiona zalegają w jelicie
   i utrudniają badanie).
   1 dzień przed badaniem zalecane jest lekkostrawne ubogoresztkowe śniadanie. Można pić
   w dowolnej ilości herbatę, kawę bez fusów – czarną lub z mlekiem, klarowny sok, kompot, wodę,
   a także zjeść bułkę lub kromkę chleba z masłem, twarożkiem, żółtym serem, jajkiem na twardo, plastrem wędliny czy rybą. Około godziny 13:00 – 15:00 można zjeść zupę (ale nie barszcz czerwony), np. przecedzony bulion. Od godz. 15:00 nie należy jeść żadnych posiłków, natomiast można pić klarowne płyny (wodę, herbatę, sok i kompot).
   W dniu planowanej kolonoskopii nie należy jeść żadnych posiłków, można ewentualnie ssać landrynki i do 2 godzin przed badaniem pić klarowne płyny (wodę, herbatę, sok i kompot).
   Kolejnym bardzo ważnym elementem przygotowania się do badania jest oczyszczenie jelita specjalnie stworzonym do tego preparatem. Więcej informacji na ten temat znajduje się na naszej stronie https://kolonoskopia.copernicus.gda.pl/ w zakładce „poradnik”.
   Pomimo tego, że kolonoskopia jest badaniem bezpiecznym, istnieje kilka ogólnych przeciwwskazań do jej wykonania. Do najistotniejszych należą: duży tętniak aorty, niedawno przebyty zawał serca, zator płucny, ciężkie zapalenie jelita, podejrzenie perforacji jelita, niedrożność mechaniczna jelita,
   a także ciąża (II i III trymestr).
   Przed badaniem konieczne jest wypełnienie ankiety dotyczącej aktualnego stanu zdrowia. Zostanie ona uwzględniona przy kwalifikacji do badania. Lekarz przeprowadzający badanie będzie, razie potrzeby i wątpliwości, zadawał pytania dotyczące przebytych chorób, tak aby badanie było bezpieczne dla pacjenta.
   Po badaniu mogą wystąpić przejściowe dolegliwości. Ich natężenie zależy od wrażliwości pacjenta, przebytych zabiegów i operacji w okolicach jamy brzusznej, a także od stopnia trudności badania.
   Do najczęściej występujących dolegliwości zaliczamy wzdęcia. Ze względu na wprowadzone do jelita powietrze, po badaniu można odczuwać dyskomfort, uczucie rozpierania, nadmierne oddawanie gazów – to nie jest powikłanie, a jedynie skutek obecności powietrza w jelicie.
   Po kolonoskopii zaleca się stosowanie lekkostrawnej diety. W przypadku gdy zostało zastosowane znieczulenie ogólne, nie należy prowadzić samochodu przez najbliższe 24 godziny.
   Głównym realizatorem projektu i zarazem Partnerem Wiodącym jest COPERNICUS PL Sp. z o.o. –jeden z największych pomorskich samorządowych podmiotów leczniczych. Spółka w swojej strukturze posiada dwie pracownie endoskopowe w lokalizacjach: Szpital św. Wojciecha i Szpital
   im. M. Kopernika, gdzie są wykonywane badania, oraz Wojewódzkie Centrum Onkologii, będące specjalistycznym ośrodkiem zajmującym się problematyką chorób nowotworowych. Dzięki temu Copernicus zapewnia wszystkim zainteresowanym pomoc i wsparcie zarówno w zakresie profilaktyki, jak i opieki medycznej.
   Zachęcamy wszystkich do zadbania o swoje zdrowie i skorzystania z darmowych badań.

   kreacja_na_bloga_z_ramk_kolo_30.07.20182
    
   „Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć – zrób cytologię.”  - to hasło rozpoczętej w tym roku kampanii promującej profilaktykę raka szyjki macicy. Ponad 7 tysięcy mieszkanek pomorza w ciągu najbliższych trzech lat będzie mogła skorzystać z darmowych badań cytologicznych.
   Celem projektu jest zmniejszenie zachorowalności i umieralności kobiet na ten typ nowotworu, przełamanie bariery wstydu oraz zwiększenie świadomości odnośnie wysokiej skuteczności i potrzeby wykonywania badań. Rak szyjki macicy jest obecnie siódmym pod względem częstości zachorowań nowotworem u kobiet w Polsce, co jest wynikiem o ok. 15 % gorszym niż średnia zachorowalności w krajach Unii Europejskiej. Ponieważ choroba wykrywana jest zbyt późno, umieralność z jego powodu jest w naszym kraju o 70% wyższa niż przeciętna dla krajów Unii Europejskiej. Regularne badania cytologiczne pozwalają na wykrycie stanu przedrakowego, a co się z tym wiąże – dzięki odpowiedniemu leczeniu – mogą zapobiec wystąpieniu raka szyjki macicy. Poza tym, cytologia wykrywa obecność komórek rakowych i może przyczynić się do wykrycia bezobjawowych, wczesnych postaci raka, które są całkowicie wyleczalne.
    Z darmowych badań może skorzystać każda kobieta w wieku 25-59 lat, która w ciągu ostatnich trzech lat nie miała wykonywanej cytologii w ramach programu przesiewowego finansowanego przez NFZ. Zapisów można dokonywać poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie www.cytologia-pomorze.pl lub poprzez kontakt telefoniczny z infolinią pod numerem 58 727 01 30.
   Akcja organizowana jest przez spółkę COPERNICUS Podmiot Leczniczy, w ramach projektu „Profilaktyka raka jelita grubego szansą na wydłużenie aktywności zawodowej kobiet”. Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.
   Przy tworzeniu kreacji, do współpracy została zaproszona trójmiejska rysowniczka, Agnieszkę Szczepaniak, pracującą pod pseudonimem PaplaLAla. W ramach 3-letniej kampanii powstanie seria rysunków satyrycznych, które będą w lekki i humorystyczny sposób uświadamiać kobiety o potrzebie wykonania badań cytologicznych oraz niwelować barierę wstydu dotyczącą cytologii.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (3) Pokaż komentarze do wpisu „Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć – zrób kolonoskopię”
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   zwyczajnyinaczej
   Czas publikacji:
   wtorek, 30 października 2018 14:30
 • poniedziałek, 22 października 2018
  • Huawei Band A2 – Motywator ruchu?

   Aktywność fizyczna, zwłaszcza na świeżym powietrzu, pozwala nie tylko utrzymać sprawność, ale też skutecznie poprawia samopoczucie. Kapryśna aura, obniżony nastrój czy inne problemy sprawiają niekiedy, że trudno jest zmobilizować się do codziennej porcji ruchu. Wtedy znakomicie sprawdzi się smarwatch Huawei Band A2, który nazywany jest motywatorem ruchu.

   huawei__10

   Dlaczego warto się ruszać?

    
   Każdy wie, że sport to zdrowie, oczywiście w rozsądnych dawkach. Odpowiednio dopasowane ćwiczenia pozwalają poprawić wydolność fizyczną i siłę mięśniową, zapewniają wzrost odporności oraz znacznie lepsze samopoczucie. Ruch wzmacnia serce oraz układ krwionośny, a do tego ułatwia radzenie sobie ze stresem. Wynika to przede wszystkim z tego, że podczas aktywności fizycznej organizm dotlenia się i wydzielane są endorfiny, nazywane też hormonami szczęścia.
   Osoby, które regularnie uprawiają sport lepiej śpią, dzięki czemu są bardziej wypoczęte. Ponadto rzadziej chorują, a jeśli już dopadnie je jakiś wirus lub bakteria, to znacznie szybciej zdrowieją. Zdecydowanie najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest ćwiczenie po godzinie dziennie. Systematyczność można sobie ułatwić za pomocą nowoczesnego smartwatcha Huawei Band A2.


   Huawei Band A2 – Specyfikacja

    
   Huawei Band A2 to smartwatch wyposażony w bardzo czytelny ekran OLED – na dotykowym ekranie można łatwo sprawdzić wszelkie powiadomienia o połączeniach i wiadomościach. Urządzenie zakładane jest na nadgarstek. W trakcie użytkowania nieprzerwanie mierzy ono puls oraz aktywność sportową. Informacje podawane są w czasie rzeczywistym.
   Smartwatch Huawei Band A2 monitoruje też jakość snu. Urządzenie jest odporne na zalanie – ma ochronę na poziomie IP67. Wyposażono je w interfejs 4.2, dzięki czemu zużycie energii jest mniejsze a synchronizacja urządzeń nieprzerwana. Dodatkowo można korzystać z funkcji budzika, krokomierza czy alertu bezczynności. Oprogramowanie niezbędne do korzystania ze smarwatcha to Huawei Wear, które zarządza samą opaską, oraz Huawei Health, które pozwala analizować dane związane z aktywnością.
    

   Autor : Lekkostrawny

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (3) Pokaż komentarze do wpisu „Huawei Band A2 – Motywator ruchu?”
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   zwyczajnyinaczej
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 22 października 2018 08:49
 • czwartek, 26 lipca 2018
  • Mobilnie i głośno - Głośnik Lamax STREET ST-1 - Recenzja

   Może ostatnio nas pogoda nie rozpieszcza,ale czasem może nie mamy innego wyjścia ani możliwości by posłuchać ulubionej muzyki,więc mam dla was prawdziwą perełkę pod względem mobilności,wykonania a przede wszystkim mocy muzyki jaka wydobywa się z głośnika mobilnego jakim jest Lamax Street ST-1
    
   lamax_street_st1_lekkostrawny_2
    

   Jakość wykonania

   No właśnie jakość,czy możemy się spodziewać czegoś dobrego po głośniczku za nie całe 150zł?
   Jasne że tak udowodnił to już mniejszy brat JBL GO 
   Wszystkie elementy są spasowane idealnie,nic nie trzeszczy,nie pyka nieprzyjemnie ani nic z tych rzeczy,materiał z jakiego jest wykonany jest miły w dotyku,przede wszystkim nie palcuje a jak jakieś zabrudzenie się pojawi szybko usuniemy wilgotną ściereczką.Głośnik wyposażony jest w dwa mini głośniczki na jednej ściance oraz jeden głośnik basowy z tyłu,dodatkowo maskownica wykonana jest oczywiście z metalu nie inaczej...zresztą nie wyobrażam sobie materiałowej maskownicy...ale kto wie ;-) maskownica pod naciskiem się nie gnie i jest sztywna co sprawia bardzo dobre wrażenie.całość wygląda dość profesjonalnie i ma ciekawy design.
    

   Tabelka specyfikacji technicznych

   Technologia bezprzewodowa Bluetooth 2.1 umożliwiający parowanie również ze starszymi urządzeniami.
   Moc głośnika 10 W
   Czas odtwarzania Do 8 godzin.
   Maks. odległość parowania Do 15 metrów.
   Tryby głośnika Głośnik Bluetooth, cyfrowe radio FM, odtwarzacz MP3, urządzenie handsfree.
   Opcje odtwarzania Bluetooth, kabel audio, karta Micro SD, USB
   Cyfrowe radio FM Automatyczne znajdywanie dostępnych stacji, pamięć na zapisywanie odnalezionych stacji.
   Odtwarzacz MP3 Odtwarza formaty MP3, WAV, WMA. Zapamiętywanie ostatniego odtwarzanego utworu.
   Handsfree Wbudowany głośnik i mikrofon. Obsługa handsfree możliwa za pomocą przycisków na głośniku.
   Funkcje przycisków głośnika Zmiana trybu, obsługiwanie głośności, przełączanie utworów / stacji, wyszukiwanie stacji, obsługa handsfree.
   Funkcje głośnika Zapamiętywanie ostatniego utworu i stacji, funkcja Power bank
   Wymiary 180 x 65 x 71 mm
   Waga 380 g
    
    

    

    

    

    

   Obsługa i Muzyka 

   Głośnik w na tle innych bardzo szybko się paruje z każdym smartfonem czy tabletem i ma dosyć spory zasię w linii prostej u mnie wyszło że gdzieś 30/35 metrów od telefonu,jak nie chcemy grzebać w telefonie czy np za szybko rozładować telefonu z pomocą przychodzi nam wiele wejść między innymi popularne USB w testach obsłużyło pendrive 8GB oraz 16GB a także 32GB a by było jeszcze ciekawiej widział nawet dysk USB 750GB bez zasilania,prócz muzyki na dysku było masę fotografii i innych nie muzycznych plików a po włożeniu i wciśnięciu PLAY natychmiast zagrała muzyka..wielki plus za szybkość,dodatkowo ma slot kard micro SD tutaj akurat testowałem kartę 16GB
   i jako wisienka na przysłowiowym torcie jest a raczej są istotne funkcje a mianowicie głośnik wyposażony w tuner radiowy który widzi 30 stacji jako antena posłuży nam kabel jack który jest w komplecie,oraz funkcja jak na nasze czasy bardzo istotna głośnik wyposażony jest w power-bank 1300mAh
   Teraz najbardziej istotna sprawa jaką jest muzykalność głośniczka...Kochani.....on jest cholernie głośny...a jakość? fakt jest wyposażony w 3 głośniki w tym basowy ale wiadomo ściany czy okna nie zaczną wibrować...ale uszy zabolą..najciekawiej natomiast wybrzmiewa muzyka rockowa ale i zwykłe utwory brzmią ciekawiej,wiadomo to na pewno nie jest i pewnie nigdy produkt tego typu nie będzie audiofilskim to ma po prostu grać czym głośniej tym lepiej i nic ma nie trzeszczeć no i tak jest..

    

   Podsumowanie - warto zainwestować?

   Lamax Street ST-1 jest świetnym urządzeniem mobilnym pod każdym względem..grzechem by było by ten produkt i to w cenie mniejszej niż 150zł nie polecić ma wszystko co jest nam potrzebne,pojemną baterię która starcza na 8/10 godzin,radio,porty USB oraz micro SD i jest przede wszystkim bardzo głośny,poza tym jakość wykonania stoi na wysokim poziomie oraz cały jego design jest taki pro...czy jak to się mówi?
   Z czystym sumieniem go polecam bo na pewno wasze uszy i oczekiwania się nie zawiodą.
   Jako jedynym minusem przez ostatnie 3 miesiące z tym głośnikiem to może tylko to że nie ma żadnego uchwytu np na pasek do jeszcze wygodniejszego przenoszenia itp..ale może nie ta kategoria i w owy uchwyt są wyposażone mniejsze jednostki? więc to taki może na siłę znaleziony minus..jak na 3 miesiące intensywnego użytkowania nie znalazłem nic co by mnie przeszkadzało lub zaniepokoiło,głośniczek świetny na spotkania z przyjaciółmi w plenerze,czy ćwiczenia w miejscu itp
    
   Podziękowania dla Lekkostrawny - Blog

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (4) Pokaż komentarze do wpisu „Mobilnie i głośno - Głośnik Lamax STREET ST-1 - Recenzja”
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   zwyczajnyinaczej
   Czas publikacji:
   czwartek, 26 lipca 2018 12:00
 • sobota, 23 czerwca 2018
  • Rowerem na biwak – jak się przygotować?

    
   Rowerowe podróże są tanie i łatwe do zorganizowania, dlatego cieszą się dużym zainteresowaniem. Poza tym jazda rowerem to samo zdrowie, a możliwość spędzenia nocy pod namiotem to opcja, którą nie można pogardzić. Jak przygotować się do takiej wyprawy, aby była naprawdę miłym wspomnieniem?
    
   lekkostrawny_namiot
    

   Namiot i śpiwór – podstawa biwakowicza

    
   Trudno wyobrazić sobie nocowanie pod namiotem bez namiotu. Jednak jaki model wybrać, aby bezpiecznie zapakować go na rower i łatwo rozłożyć na czas noclegu? Dobrze sprawdzają się namioty typu tunel, które są wygodne i zapewniają dobrą wentylację. Bardzo przydatnym rozwiązaniem jest, w którym można na czas noclegu schować rower. Niestety takie namioty zwykle dość sporo ważą, dlatego można zdecydować się na lżejszy namiot bez przedsionka, ale wówczas rower będzie musiał pozostać na zewnątrz. Kiepskim rozwiązaniem jest wstawianie roweru do wnętrza namiotu, zamiast do przedsionka, ponieważ nie tylko wszystko się brudzi od kół i zębatek, ale można jeszcze przez przypadek uszkodzić materiał namiotu.
   Kolejną niezbędną rzeczą jest oczywiście śpiwór. Przy jego wyborze zdecydowanie najlepiej kierować się ceną. Im droższy, tym lepiej trzyma ciepło, co jest szczególnie ważne w przypadku, gdy nocleg wypadnie np. w miejscu, gdzie nocą temperatura spada naprawdę nisko. Oprócz tego przyda się też karimata i niewielka kuchenka na naboje gazowe, na której można zagotować wodę na herbatę czy przyrządzić obiad. Warto też zaopatrzyć się w torby na wodę, które są lekkie i wytrzymałe, a w razie potrzeby można je zawiesić na drzewie i stosować np. jako plenerowy prysznic.
    

   Jak przygotować rower do podróży?

    
   Rower musi być w pełni sprawny, dlatego warto oddać go przed wyprawą do przeglądu. Konieczne jest zamontowanie pełnego oświetlenia oraz bidonu, a najlepiej dwóch. Naoliwienie łańcucha to oczywiście podstawa, podobnie jak odpowiednie napompowanie kół. Ponadto koniecznie trzeba wziąć ze sobą zestaw naprawczy oraz przynajmniej dwie zapasowe dętki, spinkę i skuwacz do łańcucha, mutlinarzędzie i pompkę rowerową. 
    
    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (1) Pokaż komentarze do wpisu „Rowerem na biwak – jak się przygotować?”
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   zwyczajnyinaczej
   Czas publikacji:
   sobota, 23 czerwca 2018 19:14

Kanał informacyjny