Menu

Blog o wszystkim inaczej

# Zwyczajny a jednak inny

Zadbaj o ogród na wiosnę - Zwyczajnyinaczej proponuje!

zwyczajnyinaczej

Zadbaj o ogród na wiosnę

 
Wiosna to czas niezwykle wytężonej pracy dla wszystkich działkowców. Drzewka owocowe, krzewy, byliny – każda roślina wymaga odpowiedniej pielęgnacji zanim rozpocznie się sezon wegetacyjny. Sekator przyda się do podcinania drzew i krzewów, nożyce ułatwią utrzymanie w ryzach żywopłotów i trwa, a szpadel pozwoli przygotować ziemię na pierwsze zasiewy. W jakich terminach należy wykonać poszczególne pracy, aby mieć pewność, że wiosna może na dobrze rozgościć się w naszym ogrodzie.
 
zwyczajnyinaczej_ogrd_2

 

 
 

Przygotowanie gleby

 
Ogród to miejsce rekreacji i wypoczynku, ale również wytężonej pracy. To idealne miejsce na spotkania z rodziną czy znajomymi, a także na uprawę własnych warzyw i owoców. Jednak, aby wysiane nasiona wzeszły, a rośliny urosły, należy odpowiednio przygotować glebę. Sposób przygotowania zależy od tego, co będzie na niej posiane. Niektóre rośliny, np. ogórki, dynie, pomidory czy seler naciowy, wymagają bardzo intensywnego nawożenia. Planując wysiew takich warzyw należy wzbogacić glebę za pomocą obornika. Może być świeży lub granulowany – ważne jest to, aby dokładnie wymieszać ziemię z nawozem.
Rośliny korzeniowe, np. marchew czy pietruszka, nie powinny być siane w świeżo nawożonej ziemi. Ich nasiona należy wysiewać w miejscach, w których w ostatnim sezonie nie był stosowany obornik. Najmniejsze wymagania glebowe ma fasola i groch, jednak należy pamiętać, aby zapewnić im odpowiednie podpory.
 
zwyczajnyinaczej_ogrd_6
 
 

Pozostałe wiosenne prace

 
Wczesną wiosną należy sprawdzić wszystkie drzewa w ogrodzie i w razie potrzeby usunąć martwe lub przemarznięte gałęzie. W przypadku, gdy w mróz spowodował pęknięcie pnia drzewa, należy zabezpieczyć ranę za pomocą specjalnych preparatów dostępnych w sklepach ogrodniczych. Bardzo ważne jest również oczyszczenie trawników z zalegających resztek, np. zeszłorocznych liści. Warto przy tym wykonać wertykulację, czyli dopowietrzanie trawnika, która pobudzi wzrost trawy. W razie potrzeby należy dosiać trawę w miejscach, w których trawnik został uszkodzony, np. w wyniku mrozu.

zwyczajnyinaczej_ogrd_3

zwyczajnyinaczej_ogrd_1
 
zwyczajnyinaczej_ogrd_5

Komentarze (3)

Dodaj komentarz
  • kancelariaea

    Wiosna już tuż tuż. Pora wziąć sie w końcu za wiosenne grzebanie w ogródku.

  • Gość: [lekrek] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

    moim zdaniem też już najwyższa pora, przeciez jest co roibić na początku kwietnia :D Ja korzystam w dużej mierze z sklepu ogrodniczego, który ma szeroki asortyment i dobre ceny, ale zgadzam się, że warto szukać nowych rozwiązań i super promocji ;)

  • Gość: [Kasia] *.166.rako-lan.pl

    W tym roku zadbałam o ogród , wszystko pięknie urosło! do tego nowe meble z Molte dodały fajnego klimatu ! Szkoda że niedługo już jesień i znowu się zrobi brzydko, ale przynajmniej będę mogła zaplanować nowości w ogrodzie na następny rok.

© Blog o wszystkim inaczej
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci